WenDo
Wesprzyj fundację



AKTUALNOŚCI
Miasta, miasteczka i wsie bezpieczne dla dziewczynek i kobiet! Dość czekania – wzywamy samorządy do działania!

Już po raz 27., między 25 listopada (Międzynarodowym Dniem Przeciw Przemocy Wobec Kobiet) a 10 grudnia (Międzynarodowym Dniem Praw Człowieka), w około 180 krajach na całym świecie, odbędzie się szereg wydarzeń inicjowanych przez ponad 2000 organizacji pozarządowych, grup nieformalnych i osób prywatnych, których celem jest wyeliminowanie wszelkich form przemocy ze względu na płeć, która dotyka w szczególności dziewcząt i kobiet.

Wybór dat wyznaczających czas kampanii to symboliczne podkreślenie, że prawa kobiet są niezbywalną i integralną częścią praw człowieka,
a przemoc wobec kobiet jest łamaniem praw człowieka a nie sprawą prywatną. W tym roku, w związku z niedawnymi wyborami samorządowymi oraz obchodami 100. lecia praw wyborczych kobiet, szczególną uwagę zwracamy na rolę polityk lokalnych w rozwiązywaniu problemu przemocy ze względu na płeć. Dlatego tegoroczną kampanię realizujemy pod hasłem:   Miasta, miasteczka i wsie bezpieczne dla dziewczynek i kobiet! Dość czekania - wzywamy samorządy do działania!

KALENDARZ KAMPANII 16 DNI AKJI PRZECIWKO PRZEMOCY ZE WZGLĘDU NA PŁEĆ W KRAKOWIE

organizowanych przez fundację Autonomia we współpracy z Ośrodkiem Badań nad Mediami i kołem naukowym Coolturoznawcy przy Uniwersytecie Pedagogicznym im. KEN, Pełnomocniczką Rektora UJ ds. bezpieczeństwa studentów i doktorantów Instytutem Socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, Akademią Sztuk Pięknych, Towarzystwem Interwencji Kryzysowej, Żydowskim Muzeum Galicja, Centrum Społeczności Żydowskiej - Jewish Community Centre.
Na niemal wszystkie wydarzenia wstęp wolny! Ilość miejsc ograniczona. Część wydarzeń ma charakter zamknięty - obowiązują zapisy!

Dzień

Godz. Kategoria Tytuł Miejsce
21.11.2018 [środa]   Akcja Początek akcji - Miasta, miasteczka i wsie bezpieczne dla dziewczynek i kobiet! Dość czekania - wzywamy samorządy do działania! Przekazanie raportu i  rekomendacji członkiniom i członkom  Rady Miasta Krakowa VIII kadencji. Urząd Miasta Krakowa
25.11.2018 [niedziela] Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy Wobec Kobiet   Akcja Miasta, miasteczka i wsie bezpieczne dla dziewczynek i kobiet! Dość czekania - wzywamy samorządy do działania! Internet
28.11.2018 [środa] 100. rocznica wywalczenia przez kobiety w Polsce praw wyborczych 10.00-11.30 film + dyskusja Bez wyjścia. Historia Rehtaeh Parsons" [48 ', 2015 Kanada reż. Rama Rau]
Co może robić społeczność, by gwałty nie uchodziły na sucho, policja chroniła ofiary przestępstw, a atakowane dziewczyny nie były nękane w mediach społecznościowych?  
Instytut Socjologii Uniwersytet Jagielloński sala 61 lub 81 ul. Grodzka 52 (budynek dostosowany)
29.11.2018 [czwartek] Międzynarodowy Dzień Obrończyń Praw Człowieka  + Międzynarodowy Dzień Solidarności z Narodem Palestyńskim     9.00 - 16.00 Akcja Maraton Pisania Listów w sprawie obrończyń praw człowieka z całego świata.   Podejdź do stolika, przeczytaj historię, napisz list albo 10 listów. Kobiety, które odważnie przeciwstawiają się łamaniu praw człowieka, potrzebują Twojego zaangażowania. Uniwersytet Pedagogiczny Gmach Główny ul. Podchorążych 2 (budynek dostosowany)
14.00 - 15.30 film + dyskusja Bez wyjścia. Historia Rehtaeh Parsons" [48 ', 2015 Kanada reż. Rama Rau]
Co może robić społeczność, by gwałty nie uchodziły na sucho, policja chroniła ofiary przestępstw, a atakowane dziewczyny nie były nękane w mediach społecznościowych?  
Uniwersytet Pedagogiczny Gmach Główny sala 444 ul. Podchorążych 2 (budynek dostosowany)
18.00 - 21.00 akcja + rozmowa Maraton Pisania Listów w sprawie obrończyń praw człowieka z całego świata.   Przyjdź do nas. Usiądź, przeczytaj historię, napisz list albo 10 listów. Kobiety, które odważnie przeciwstawiają się łamaniu praw człowieka, potrzebują Twojego zaangażowania. Będziemy o nich rozmawiać i upamiętniać te, które zginęły za ochronę praw. Fundacja Autonomia Krakowska 19 (budynek bez dostosowania, sala użyczona przez eFKę)  
1/2.12.2018 [sobota + niedziela] Światowy Dzień Walki z AIDS 9.00 - 15.30 Warsztaty WenDo - budowanie pewności siebie, asertywność i samoobrona dla studentek i doktorantek UJ. Liczba miejsc ograniczona! Zapisy do 27 listopada Kazimierz, Kraków. Budynek dostosowany  architektonicznie.
4.12.2018 [wtorek] 18:30 - 20:00 Film +rozmowa Bez wyjścia. Historia Rehtaeh Parsons" [48 ', 2015 Kanada reż. Rama Rau]
Co może robić społeczność, by gwałty nie uchodziły na sucho, policja chroniła ofiary przestępstw, a atakowane dziewczyny nie były nękane w mediach społecznościowych?
Centrum Dydaktyczno- Kongresowe Sala S1 ul. Łazarza 16 Budynek dostosowany
5.12.2018
[środa]
19.00   - 20.30

film + dyskusja Bez wyjścia. Historia Rehtaeh Parsons" [48 ', 2015 Kanada reż. Rama Rau]
Co może robić społeczność, by gwałty nie uchodziły na sucho, policja chroniła ofiary przestępstw, a atakowane dziewczyny nie były nękane w mediach społecznościowych?  
Akademia Sztuk Pięknych sala nr 100 Pl. Matejki 13
6.12.2018 [czwartek] Rocznica masakry w Montrealu   18.00 - 20.00 Film + rozmowa + akcja Cichy front [72' 2017 Francja, Szwajcaria, reż.: Manon Loizeau] Uwaga: ze względu na drastyczne treści, film przeznaczony wyłącznie dla widzów dorosłych.
Sytuacja ofiar gwałtów wojennych dokonywanych przez wojska Asada na obywatelkach Syrii, w kulturze, w której gwałt oznacza dyshonor dla całej rodziny. Wprowadzenie i komentarz po filmie poprowadzi Anna Lipowska - Teutsch, Towarzystwo Interwencji Kryzysowej. Zapalenie zniczy pamięci ofiar Masakry w Montrealu i innych ofiar seksistowskiej nienawiści.
Żydowskie Muzeum Galicja sala konferencyjna Ul. Dajwór 18 Budynek dostosowany  architektonicznie.
8/9.12.2018 [sobota +niedziela]   warsztaty WenDo - warsztaty z budowania pewności siebie, asertywności i samoobrony dla dziewczynek. [czekamy na ostateczne potwierdzenie możliwości realizacji warsztatu]  
8/9. 12.2018 [sobota +niedziela]   Warsztaty WenDo - warsztaty z budowania pewności siebie, asertywności i samoobrony dla kobiet [czekamy na ostateczne potwierdzenie możliwości realizacji warsztatu]  
12.12.2018 [wtorek]   Spotkanie Spotkanie przedstawicielek krakowskich organizacji społeczeństwa obywatelskiego działających na rzecz praw kobiet z przedstawicielkami Grupy Roboczej ds. dyskryminacji wobec kobiet w prawie i praktyce Rady Praw Człowieka Narodów Zjednoczonych. Autonomia
15/16. 12.2018 [sobota +niedziela]   9.00-17.00 Kurs Kurs krytycznej analizy przekazów medialnych i przeciwdziałania przemocy ze względu na płeć. Część I. (część II w weekend 12/13 stycznia 2019) Obowiązują zgłoszenia [do 21.11.2018]! Kraków Budynek dostosowany  architektonicznie.

 


KAMPANIA 16 DNI AKCJI PRZECIWKO PRZEMOCY ZE WZGLĘDU NA PŁEĆ

W KRAKOWIE - SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE:  

I.     
AKCJE  

· Miasta, miasteczka i wsie bezpieczne dla dziewczynek i kobiet! Dość czekania - wzywamy samorządy do działania! Przekazanie nowo wybranym członkom
i członkiniom Rady Miasta oraz Prezydentowi listu z rekomendacjami dotyczącymi polityki miasta w zakresie przeciwdziałania przemocy wobec kobiet i dziewcząt
i innej przemocy ze względu na płeć i edukacji na rzecz równości, różnorodności
i ochrony przed przemocą i dyskryminacją. Więcej o tegorocznej Kampanii 16 Dni Akcji Przeciwko Przemocy ze względu na Płeć tutaj.  

· Maraton Pisania Listów w sprawie obrończyń praw człowieka. Przyjdź do nas. Usiądź, przeczytaj historię, napisz list albo 10 listów. Kobiety, które odważnie przeciwstawiają się łamaniu praw człowieka, potrzebują Twojego zaangażowania. Będziemy o nich rozmawiać i upamiętniać te, które zginęły za ochronę praw. Maraton Pisania Listów to akcja co roku inicjowana i organizowana przez Amnesty International, do której może dołączyć każda osoba. W tym roku bohaterkami Maratonu Pisania Listów są obrończynie praw człowieka.  

II.   
FILMY + ROZMOWY   ·        

„Bez wyjścia. Historia Rehtaeh Parsons"

Szczególnie zapraszamy studentki i studentów wszystkich stopni, pracowników i pracownice uczelni i innych placówek edukacyjnych.
Film porusza problem cyberprzemocy, kultury gwałtu i przemocy seksualnej w Internecie. Dzięki rosnącej presji społecznej i medialnej, kampanii internetowej oraz zaangażowaniu Anonymous, którzy zagrozili ujawnieniem tożsamości gwałcicieli, lokalny rząd Nowej Szkocji oraz Kanadyjska Królewska Policja zdecydowały o otwarciu sprawy Rehtaeh i postawieniu napastników przed sądem. W 2014 roku Kanada, jako jedno z pierwszych państw na świecie, przyjęła prawo umożliwiające zwalczanie cyberprzemocy, nazywane również Prawem Rehtaeh.
Projekcja odbywa się w ramach projektu „Krytyczne myślenie i analiza przekazów medialnych - młodzi liderzy i liderki na rzecz bezpieczeństwa i sprawiedliwości"

Organizatorki: fundacja Autonomia i Ośrodek Badań nad Mediami Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie. Partnerki projekcji: Uniwersytet Jagielloński, Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie i Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny.  

„Cichy front"
Sytuacja ofiar gwałtów wojennych dokonywanych przez wojska Asada na obywatelkach Syrii, w kulturze, w której gwałt oznacza dyshonor dla całej rodziny.

Wprowadzenie i komentarz po filmie poprowadzi ekspertka ds. przemocy ze względu na płeć i przestępstw z nienawiści: Anna Lipowska - Teutsch, Towarzystwo Interwencji Kryzysowej. Zapalenie zniczy pamięci ofiar Masakry w Montrealu i innych ofiar seksistowskiej nienawiści.
Wydarzenie współorganizowane przez fundację Autonomia z Towarzystwem Interwencji Kryzysowej i Żydowskim Muzeum Galicja.    

III. 
WARSZTATY I KURSY  

WARSZTATY WENDO - budowanie pewności siebie, asertywność i samoobrona. Liczba miejsc ograniczona!

Jeśli chcesz poczuć moc, odzyskać siłę, uwolnić głos...
   
Jeśli chcesz przestać czuć się bezradną i bezbronną 
wobec ataków słownych i fizycznych w miejscach publicznych, na ulicy, w pracy, w domu - weź udział w WenDo.   
Jeśli chcesz doświadczyć własnej siły
 fizycznej, uwolnić swój oddech i głos, wyraźniej dostrzec swoje możliwości i zasoby, odzyskać poczucie wpływu - koniecznie weź udział w WenDo.

Jeśli chcesz
:
mieć większą jasność kiedy przekraczane są Twoje granice i wiedzieć co robić w takich sytuacjach
wprost stawiać granice, mówić o tym czego sobie życzysz, a czego nie
swobodniej wyrażać swoje opinie
skuteczniej dogadywać się z bliskimi, osobami z pracy, szkoły
wzmocnić swoją asertywność 
łatwiej podejmować decyzje - te drobniejsze i bardziej poważne 
pozbyć się poczucia winy i wstydu - także wtedy kiedy stajesz w swojej obronie 
umieć się bronić w sytuacjach ataku/napaści 

skorzystaj z warsztatu, który trwa 12 godzin zegarowych (16 lekcyjnych)!

Każda może nauczyć się skutecznie bronić. Nie musisz mieć dużo siły, ani nadzwyczajnej sprawności.  Na WenDo mamy tylko 12 miejsc.
Pierwszeństwo będą miały osoby, które jeszcze nie uczestniczyły w warsztatach WenDo.

Wstęp bezpłatny.
 

Warsztaty są planowane jako całość, dlatego nie będzie możliwe dołączenie do grupy drugiego dnia lub tylko na kilka godzin pierwszego lub drugiego dnia
.      

1/2.12.2018 - WenDo dla studentek i doktorantek UJ. Zapisy do 27 listopada poprzez formularz zgłoszeniowy - dostępny tylko z adresów w domenach student.uj.edu.pl, @doctoral.uj.edu.pl oraz @uj.edu.pl.
Warsztat organizowany we współpracy fundacji Autonomia z Pełnomocniczką Rektora UJ ds. Studentów i Doktorantów 

KURS KRYTYCZNEJ ANALIZY PRZEKAZÓW MEDIALNYCH
I PRZECIWDZIAŁANIA PRZEMOCY ZE WZGLĘDU NA PŁEĆ Zgłoszenia na kurs tylko do 21.11.2018!  Część I (druga część w weekend 12/13 stycznia 2019). Kurs odbywa się w ramach projektu „Krytyczne myślenie i analiza przekazów medialnych - młodzi liderzy i liderki na rzecz bezpieczeństwa i sprawiedliwości" (Critical thinking skills and media literacy - young leaders for safety and justice)  realizowanego przez fundację Autonomia i Ośrodek Badań nad Mediami Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie, dzięki dofinansowaniu Konsulatu Generalnego Stanów Zjednoczonych w Krakowie.   

INFORMACJA O DARCZYŃCACH
Projekt „Krytyczne myślenie i analiza przekazów medialnych - młodzi liderzy i liderki na rzecz bezpieczeństwa i sprawiedliwości" (Critical thinking skills and media literacy - young leaders for safety and justice)  realizowanego przez fundację Autonomia i Ośrodek Badań nad Mediami Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie, został dofinansowany przez Konsulat Generalny Stanów Zjednoczonych w Krakowie.  Fundacja Autonomia korzysta ze wsparcia w postaci grantu instytucjonalnego od Fundacji Batorego.    

szukaj

Fundacja Autonomia e-mail: fundacja@autonomia.org.pl | Copyright © 2009 Fundacja Autonomia