WenDo
Wesprzyj fundacjęAKTUALNOŚCI
AUTONOMIA SZUKA PRZESTRZENI POD DACHEM I/LUB DZIAŁKI

AUTONOMIA SZUKA PRZESTRZENI POD DACHEM I/LUB DZIAŁKI

WIESZ COŚ O MOŻLIWOŚCIACH DZIERŻAWY, WYNAJMU LUB UŻYCZENIA PRZESTRZENI W KRAKOWIE? MASZ TAKIE MIEJSCE, ALBO ZNASZ KOGOŚ KTO MA?

PISZ DO NAS LUB PO PROSTU DZWOŃ: a.teutsch@autonomia.org.pl, 502 24 67 68

Jesteśmy realistkami i mamy wielkie marzenie
o przestrzeni, która pozwoli nam w pełni realizować naszą misję i działania na rzecz Dziewczynek, Nastolatek, Kobiet, Chłopców i Mężczyzn, w tym na działalność pierwszego w Dziewczyńskiego Centrum Mocy. Przestrzeni bezpiecznej i dostosowanej, z salą lub dwiema na warsztaty, zajęcia, spotkania, projekcje, przygotowywanie akcji i innych wydarzeń.

Od kliku lat, po bezprawnych atakach, bezzasadnych oskarżeniach i odebraniu nam przez rząd PIS już przyznanego dofinansowania,  Autonomia bardzo aktywnie działa przede wszystkim dzięki zaangażowaniu społecznemu, pracy wykonywanej w ramach wolontariatu i dzięki gościnności innych inicjatyw i organizacji. Zobacz co zrobiłyśmy w 2017 roku. Mimo bardzo ograniczonych środków udaje nam się 90% naszych wydarzeń organizować w taki sposób, żeby były dostępne - ekonomicznie i architektonicznie, organizujemy dostosowanie i tłumaczenie na Polski Język Migowy.

GDZIE TERAZ DZIAŁAMY?
W tej chwili, na codzień pracujemy w miejscu, które udostępnia nam Fundacja Kobieca eFKa, za co jesteśmy wdzięczne. Dokładamy się do mediów i w ten sposób współdzielimy koszty utrzymania miejsca na Krakowskiej 19.

Niestety część, z której możemy korzystać, to przechodni pokój bez okien, w którym mieszczą się maksymalnie 2 biurka, podczas gdy na co dzień pracujemy we trójkę. Nie mamy miejsca na regały z najpotrzebniejszymi materiałami - przechowujemy je w piwnicy, w której wilgną i niszczeją. Przestrzeń znajduje się na wysokim I piętrze i nie ma w tej chwili sposobu na jej dostosowanie.

Mówimy, że jesteśmy organizacją nomadyczną - w związku z brakiem własnego, odpowiedniego lokalu  - architektonicznie dostępnego dla wszystkich i wystarczająco dużego - większość naszych wydarzeń jest goszczona przez bardzo wspierające instytucje i organizacje, takie jak: Arteteka WBP, Uniwersytet Pedagogiczny, Uniwersytet Jagielloński, Jewish Community Centre, Żydowskie Muzeum Galicja, Goethe-Instutite Krakau i inne.

Nie chcemy rezygnować ze współpracy z partnerkami i partnerami zewnętrznymi - dzięki niej udaje się spotkać ze sobą ludzi, którzy często na co dzień żyją w różnych „bańkach", dostrzec nowe perspektywy, dowiedzieć rzeczy o których nam się nie śniłoJ.

Ale nie uda nam się długo tak pracować i rozwinąć Dziewczyńskich Centrów Mocy i innej działalności, bez własnego miejsca.

Staramy się o pozyskanie lokalu
z zasobów gminy - analizujemy ogłoszenia o aukcjach i przetargach, oglądamy wybrane lokale, zgłaszamy swoje oferty, ale za każdym razem przegrywamy z tymi, którzy mają więcej pieniędzy.

Czego potrzebujemy?

W tym momencie jak najszybciej potrzebujemy przestrzeni biurowej - choćby 15 metrów kwadratowych w miejscu, które jest dostosowane.

Ale miejsce naszych marzeń, miejsce w którym naprawdę możemy budować siłę, odwagę i solidarność dla świata wolnego od przemocy i dyskryminacji, to przestrzeń, która składa się z:

  • osobnego pomieszczenia biurowego - ok. 10 - 15 m2
  • sali zajęciowej - ok. 30 - 50 m2
  • sali - kawiarniano - spotkaniowej, połączonej z czytelnią - ok. 50 m2
  • pokoju do spotkań - ok. 15 m2
  • warsztatu rowerowo - stolarskiego
  • zaplecza kuchenno - jadalnianego - pozwalającego na organizację warsztatów kulinarnych i przygotowywanie poczęstunku we własnym zakresie
  • dostępnych toalet i łazienka (najlepiej z możliwością wzięcia prysznica, przewijakiem)
  • ogrodu/tarasu/balkonu (ogród może też zostać założony na tarasie lub balkonie)


To mógłby być dom, albo pofabryczne, pomagazynowe przestrzenie - położone najlepiej w ogrodzie lub w okolicach terenów zielonych. Zależy nam na miejscu, które będzie bezpieczne i dostępne (czyli m.in. takie do którego bez problemu można się dostać poruszając się np. na wózku).

Wiemy, że być może potrzeba będzie czasu na znalezienie odpowiedniego miejsca, ale jednocześnie byłoby sto razy łatwiej od razu móc działać w odpowiedniej przestrzeni i nie tracić później energii na przeprowadzki.

ALTERNATYWNIE I TYMCZASOWO: DZIAŁKA I STARY WAGON KOLEJOWY

Wprost nie możemy się doczekać kiedy uda się nam otworzyć w trybie codziennym Dziewczyńskie Centrum Mocy, dlatego rozważamy dzierżawę działki, na której postawimy zadbany i dostosowany do naszych potrzeb stary wagon kolejowy, albo kontener.

Autonomia posiada wyposażenie, które pozwala na realizację większości zaplanowanych przez nas działań także w Dziewczyńskim Centrum Mocy. Mamy: sprzęt biurowy,  sprzęt do projekcji filmowych: projektor i ekran, kamery i aparaty fotograficzne, krzesła, materace, zbiór książek - czytelnię empowermentową, puzzle i gry empowermentowe i podkreslajace role kobiet, sprzęt do realizacji warsztatów z samoobrony i asertywności WenDo, sprzęt do szkoleń (flipczart i in.), materiały do zajęć plastycznych, upcyklingowych, roślinyJ.

O resztę będziemy się starać.

Dlatego, dzielcie się z nami informacjami o możliwościach dzierżawy, wynajmu, użyczenia nam takich przestrzeni (przez jakąś osobę, firmę, szkołę, przedszkole, uczelnię, dom kultury i in.) - w Krakowie - najchętniej w miejscu, które jest w centrum lub nie bardzo oddalone, żeby uczestniczki Dziewczyńskiego Centrum Mocy mogły tam dotrzeć (myślałyśmy głównie o Zabłociu, Starym Podgórzu, Kazimierzu,  Starym Mieście, Łobzowie, Bronowicach).

Dysponujemy środkami finansowymi, które mogą wystarczyć na regularne comiesięczne czynsze ok. 1000 złotych plus media.

Jesteśmy otwarte naprawdę na różne rozwiązania.

Jeśli macie pomysły albo inne zasoby, którymi chcecie się z nami podzielić - piszcie koniecznie!

Kontakt:
a.teutsch@autonomia.org.pl, 502 24 67 68.

Czego chcemy? Dziewczyńskiego Centrum Mocy! Kiedy go chcemy? Teraz! Chcemy wzmacniać jeszcze więcej osób i społeczności.

Dzięki naszym działaniom w samym 2017 roku, m.in.

- 300 dziewczynek i kobiet nauczyło się jak reagować i mówić „NIE", odzyskało wiarę w siebie, zdobyło odwagę i zdolność decydowania, uwolniło głos i krzyk, poczuło siłę rąk i nóg, potrafiło roztrzaskać sosnową grubą deskę w trakcie bezpłatnych warsztatów WenDo. Po warsztatach mówią: chcemy, żeby nasze przyjaciółki lub córki/matki mogły nauczyć się tego co my.

- 800 osób wszystkich płciJ, w wieku od  15 - 73 lat dowiedziało się jak można działać na rzecz praw człowieka i demokracji - wzięło bezpłatnie udział w 11 spotkaniach i 27 projekcjach na Objazdowym Festiwalu Filmowym WATCHDOCS. Prawa Człowieka w Filmie

- 129 TYSIĘCY!!! Osób, poprzez nasz profil na FB, dowiedziało się czym jest KONSENT, czyli entuzjastyczna zgoda w kontaktach seksualnych

- po 3 latach naszych działań upowszechniających Międzynarodowy Dzień Dziewczynki obchodziły media, organizacje a nawet urzędy miejskie.

- w 11  miejscowościach, 396 osób: uczennic i uczniów, ludzi znających się z pracy, sąsiadek i sąsiadów aktywnie wzięło udział w działaniach dotyczących wolności od przemocy dzięki 13 lokalnym liderkom - współpracującym z Autonomią.

- o 96 inicjatywach w ramach koordynowanej przez nas „Kampanii 16 Dni Akcji Przeciwko Przemocy ze względu na Płeć" informowało kalendarium,

- na 3 uniwersytetach: Jagiellońskim, Pedagogicznym i Warszawskim wspierałyśmy działania na rzecz bezpieczeństwa w edukacji, a dla Uniwersytetu Jagiellońskiego stworzyłyśmy program edukacji antydyskryminacyjnej.

 

szukaj

Fundacja Autonomia e-mail: fundacja@autonomia.org.pl | Copyright © 2009 Fundacja Autonomia