WenDo
Wesprzyj fundacjęAKTUALNOŚCI
Dziewczyńskie Centrum Mocy - inauguracja

To był wspaniały i intensywny tydzień! Od 11 października 2018 - Międzynarodowego Dnia Dziewczynki, niemal 100 dziewczynek, nastolatek i kobiet oraz mężczyzn świętowało i wzięło udział w ponad 30 godzinach zajęć, warsztatów, projekcji, spotkań, dyskusji, ćwiczeń i zabaw. Niemal 100% wydarzeń była dostępna dla wszystkich - wstęp był bezpłatny, a przestrzenie architektonicznie dostosowane.

Zapraszamy do obejrzenia relacji filmowej!

W ten sposób fundacja Autonomia po raz 4 zaprosiła do obchodów Międzynarodowego Dzień Dziewczynek, a po raz pierwszy, w związku z uruchamianiem Dziewczyńskich Centrów Mocy, do udziału w całym tygodniu wydarzeń. Ważnym kontekstem dla tegorocznych obchodów była 100. rocznica uzyskania przez kobiety w Polsce praw wyborczych.

Międzynarodowy Dzień Dziewczynki to święto ONZ, które ma na celu z jednej uwidocznienie przemocy i dyskryminacji, z którymi zmierzają się dziewczynki i młode kobiety w różnych częściach świata, z drugiej strony służy budowaniu solidarności i mobilizacji społeczności lokalnych i międzynarodowych do poszukiwania strategii przeciwstawiania się ekonomicznym, społecznym, kulturowym, religijnym i wszelkim innym barierom blokującym szanse korzystania przez Dziewczyny z praw i możliwości.

Na wydarzeniach inaugurujących działalność Dziewczyńskiego Centrum Mocy codziennie dziewczynki, nastolatki i kobiety odkrywały i wzmacniały swoją moc i odwagę do bycia niezależną i wolną, solidarną i sprawiedliwą. Miały okazję do poznania dziewczyn, które biorą sprawy w swoje ręce i działają na rzecz bardziej sprawiedliwego świata dla innych dziewcząt oraz całych społeczności - te wydarzenia odbyły się pod hasłem "NIEZŁOMNE - BUNTOWNICZKI - BOHATERKI". Mogły też na różne sposoby wyrażać to w jakim świecie chcą żyć i jakie mają marzenia, powiedzieć co uważają za niesprawiedliwe, a także co musi się zmienić, by mogły w pełni korzystać ze wszystkich możliwości, by były szczęśliwe i bezpieczne.

Obchody zainaugurowałyśmy, poznając historię Urmili Chaudhary bohaterki filmu „Urmila walczy o wolność", która została sprzedana do pracy jako służąca/kamalari w wieku 6 lat, a teraz po 12 latach niewoli walczy o wolność, sprawiedliwość i możliwości/szanse dla dziewcząt w Nepalu. Urmila za swoją działalność otrzymała nagrodę Freedom from Fear.

Zaskakująco angażujące i wspierające międzypokoleniową współpracę, okazało się układanie wyjątkowego puzzla z serii Mała Feministka. W trakcie czytania herstorii Fridy Khalo, Elżbiety I i transdziewczynki o iminiu Coy , pojawiło się mnóstwo pytań o tożsamość i warunki życia tych postaci.
Nastolatki na Wendo doświadczały swojej siły, mocy głosu, skuteczności spójnej komunikacji, doceniły wagę asertywnych zachowań, ćwiczyły sposoby reagowania w sytuacjach zagrożenia, przemocy, nierównego traktowania - zarówno kiedy muszą bronić siebie, jak i innych. Dzięki wzajemnemu wsparciu i dzieleniu historiami Dziewczyny pozbywały się poczucia wstydu i bezradności. Odzyskiwały wiarę w siebie i szacunek do własnego ciała.
Na warsztatach wspinaczkowych i spotkaniu z Olgą Weber - dziewczyny i kobiety miały możliwość doświadczania w zupełnie nowy i przyjemny sposób swojej siły i wytrzymałości psychicznej i fizycznej oraz odwagi. Miały okazję do ruchu i zabawy.
Z kolei, korzystając z nowych technologii, odkrywały w jaki sposób mogą używać specjalnych programów do tworzenia własnych ruchomych obrazów, animacji.
Na koniec spotkałyśmy się w wielopokoleniowym gronie i dyskutowałyśmy o naszych wizjach Dziewczyńskich Centrów Mocy. Stworzyłyśmy bank czasu i zasobów, którymi wzajemnie chcemy się dzielić. Zaplanowałyśmy kolejne spotkania.

Przez cały tydzień świetnie się bawiłyśmy wśród nowo poznanych wspaniałych Dziewczyn i Kobiet. Mamy nadzieję, że powstało wiele zalążków przyjaźni na całe życie. Mamy poczucie, że jesteśmy tuż tuż przed uruchomieniem regularnej działalności Dziewczyńskiego Centrum Mocy.

Dziękujemy wszystkim Osobom i Partnerom instytucjonalnym:
Goethe - Institut Krakau, Artetece Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej, Centrum Społeczności Żydowskiej w Krakowie (JCC), Żydowskiemu Muzeum Galicja i Cafe Galicja, Centrum Wspinaczkowemu.
Dziękujemy Fundacji Batorego za wsparcie w postaci grantu instytucjonalnego.

Otwarcie Dziewczyńskich Centrów Mocy jest już na wyciągnięcie ręki.


Dziewczyńskie Centrum Mocy to będzie fizyczna przestrzeń tworzona dla i przez dziewczynki i dziewczyny. Miejsce, w którym mogą bezpiecznie i bez przeszkód odkrywać swoje możliwości i siłę, wzmacniać swoją odwagę, popełniać błędy, pozbywają się poczucia wstydu i bezradności, zaczynają doceniać swoje ciało, uczą się jak podejmować decyzje i wyzwania, przełamują ograniczenia, uczą się, jak budować zdrowe relacje, odnajdują przyjaźnie na całe życie, zyskują wspierające je otoczenie, uczą się samoorganizować i współpracować. Codziennie. Razem. W realu. Pierwsze Dziewczyńskie Centrum Mocy powstanie w Krakowie. Marzymy, że za rok będą działały trzy takie Centra w różnych regionach Polski, a za 5 lat kilkanaście - w całym kraju.

Dziewczyńskie Centra Mocy przyciągają kolejne osoby. Osoby z całego kraju chcą budować je z nami, najpierw w Krakowie a później wszędzie. Za pomysł na Dziewczyńskie Centra Mocy otrzymałyśmy w nagrodę w konkursie Wzmocnione, fundacji Ashoka i spólki Magovox. Internauci i Internautki, czyli Wy nagrodziłyście/liście nas za działalność na rzecz dziewczynek górą oddanych głosów w plebiscycie Potęga Mocy Fundacji Kosmos dla Dziewczynek - zdobyłyśmy nagrodę Moc Organizacji!

Bardzo dziękujemy!

Czego teraz potrzebujemy? Mobilizacji!


Dziewczyńskie Centra Mocy powstają w oparciu o finansowanie społecznościowe.

1. Buduj z nami Dziewczyńskie Centra Mocy. WEŹ UDZIAŁ W ZRZUTCE. Bo moc kobiet zaczyna się od Dziewczynek.

2. Już dziś ustaw regularną comiesięczną darowiznę: Nr rachunku: PeKaO S.A. I O/Kraków nr r-ku: 67 1240 4650 1111 0010 4204 4254, FUNDACJA AUTONOMIA, ul. Konrada Wallenroda 55/75, 30-867 Kraków.

3. Jeśli masz miejsce, które możesz nam udostępnić na działalność Dziewczyńskiego Centrum Mocy - czy to w wersji „nomadycznej czy stacjonarnej - bardzo prosimy o kontakt: a.teutsch@autonomia.org.pl.

 

szukaj

Fundacja Autonomia e-mail: fundacja@autonomia.org.pl | Copyright © 2009 Fundacja Autonomia