WenDo
Wesprzyj fundacjęAKTUALNOŚCI
10-LECIE AUTONOMII I MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ DZIEWCZYNKI

NIEZŁOMNE - BUNTOWNICZKI - BOHATERKI


Międzynarodowy Dzień Dziewczynki oraz 10-lecie Autonomii

zapraszamy do wspólnego świętowania


14 października 2017
godz.: 17:00-20:00
Kraków, Podgórze
 

W programie:

  • film "To ja, Malala" (He Named Me Malala) - nominowany do Oskara film z 2015 w reżyserii Davies'a Guggenheim'a, czas: 120 minut
  • sesja "Przyszłość n/zależy do/od dziewczynek"
  • bankiet: toast, anegdoty, slajdowisko.

Chcemy, by tego dnia głos dziewczynek był najdonioślejszy. Dziewczynki, dziewczyny i kobiety na całym świecie nie czekają aż coś się zmieni - walczą o prawa, stawiają opór niesprawiedliwości, budują przyszłość!

Międzynarodowy Dzień Dziewczynki ustanowiony przez ONZ w 2011 roku to święto, które ma na celu zwrócenie uwagi na sytuację dziewczynek i młodych kobiet na całym świecie. Ale także na konieczność zarówno opracowywania i wdrażania różnorodnych strategii przeciwstawiania się dyskryminacji i przemocy, z jakimi spotykają się dziewczynki z powodu swojej płci, jak i budowania solidarności, siły i odwagi zarówno wśród samych dziewczynek, jak i wśród osób je wspierających.

Postacią, wokół której zostały zainicjowane działania jest Malala Yousoufzai, laureatka Pokojowej Nagrody Nobla.

Malala Yousafzai urodziła się 12 lipca 1997 roku w dolinie Swat (Pakistan). Jest działaczką na rzecz dostępu do edukacji oraz praw dziewcząt i kobiet. W 2009 roku (jako 12-latka) pod pseudonimem Gul Makai zaczęła pisać blog, w którym opisywała pakistańską rzeczywistość pod rządami talibów. Zwracała uwagę na zakaz edukacji kobiet. 9 października 2012 r., talibowie zorganizowali zamach, w którym Malala i dwie inne dziewczynki zostały zranione. Malala została postrzelona w głowę. Cudem przeżyła.

"Nic nie zmieniło się w moim życiu [po zamachu] z wyjątkiem jednego: Zginęły słabość, strach i bezradność. Zrodziły się siła, moc i odwaga." (...) "...koncentruję się na prawach kobiet i edukacji dziewcząt, ponieważ one cierpią najbardziej. Był czas, kiedy działaczki prosiły mężczyzn, by walczyli o ich prawa. Tym razem zrobimy to same. Nie mówię mężczyznom, by przestali mówić o prawach kobiet, ale skupiam się na dziewczynkach i kobietach, by były niezależne w walce o siebie." powiedziała rok później Malala Yousafzai, w trakcie swojego wystąpienia na forum Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Za swoją działalność w 2014 roku Malala Yousafzai, w wieku 17 lat, jako najmłodsza osoba w historii nagrody, została uhonorowana Pokojową Nagrodą Nobla. Wcześniej przyznano jej m.in.: Pakistańską Nagrodę Pokojową, Międzynarodową Dziecięcą Nagrodę Pokoju, Nagrodę Anny Politkowskiej oraz Nagrodę Sacharowa.

Malala obecnie przebywa w Wielkiej Brytanii i prowadzi Fundację Malala na rzecz powszechnego dostępu do edukacji.

Przeczytaj więcej o Malali: http://www.natgeotv.com/pl/to-ja-malala Przemówienie Malali na forum ONZ: http://dziewczynkazksiazka.natemat.pl/68307,10-cytatow-z-przemowienia-malali-na-forum-onz

 
W weekend 14 i 15 października planujemy organizację wydarzeń towarzyszących: warsztatów i spotkań m.in.: wspólne czytanie empowermentowych historii. Chcemy stworzyć przestrzeń, w której Dziewczynki będą mogły powiedzieć/pokazać w jakim świecie chcą żyć i jakie mają marzenia, by mogły wyrazić to, co uważają za niesprawiedliwe i co je niepokoi, a także co - zdaniem Dziewczynek - musi się zmienić, by mogły w pełni korzystać ze wszystkich możliwości, były szczęśliwe i bezpieczne. Będziemy się zastanawiać, w jaki sposób każda Dziewczynka może odkrywać i wzmacniać swoją moc i odwagę do bycia niezależną i wolną, solidarną i sprawiedliwą.

Śledźcie informacje na naszej stronie i fb.


Udział nieodpłatny!

Budynek dostępny dla osób poruszających się na wózkach.
Możliwe tłumaczenie na Polski Język Migowy.

Zgłoszenia przyjmujemy poprzez
formularz, możliwe jest wypełnienie formularza z naszą asystą - prosimy o telefon: 517 47 66 59

Uwaga: Ilość miejsc ograniczona wielkością miejsca.
Przesłanie zgłoszenia nie jest jednoznaczne z możliwością udziału w wydarzeniu. W przypadku większej liczby chętnych niż miejsc, decydować będzie kolejność zgłoszeń. Dokładny adres zostanie przesłany wraz z informacją zwrotną o dostępności miejsc.    

szukaj

Fundacja Autonomia e-mail: fundacja@autonomia.org.pl | Copyright © 2009 Fundacja Autonomia